Ariste Van Otlu Peynir

Fiyat : ₺25,00(KDV Dahil)

650 Gr Van Otlu Peynir

:

VAN OTLU PEYNİR

           Van Otlu Peynir, Türkiye’nin orijinal ve eşsiz lezzetlerinden biridir. Kendine has aroması, üretiminde kullanılan sütün niteliği, içine konulan ot ve bitkilerin endemik olması gibi sebeplerle tam bir gurme lezzeti olarak kabul edilir.

         Van Otlu Peyniri koyun sütü ile üretilir. İçine katılan otlar 25 farklı çeşit olarak bilinmektedir. Ancak bu otlar sadece bahar aylarında yetiştiği için genellikle bahar aylarında üretilir. Peynire katılan otlardan bazılarının yöresel isimleri; sirmo, mendi, yabani nane ve yabani kekiktir. Van yöresine özgü, bölgenin dağlarında bahar aylarında yetişen çeşitli otlar özel bir işleme tabi tutulduktan sonra mayalanma esnasında peynire katılır.

         Van yöresinde bu peynirin orijinali deri tulum veya toprak küplere basılarak toprağa gömülme ile yapılmaktadır. Yerin altında en az 3 ay kalan tulum veya küp çıkarıldıktan sonra peynir dilimlenerek tüketilmektedir. Bu yöntem orijinal ve geleneksel Van Otlu Peyniri hazırlama yöntemidir. Toprağa gömülen peynir belli bir sıcaklıkta bekletilmiş yani demlenmiş olur. Bu sürede içine katılan otların tadı ve besin değerleri peynire sirayet eder. Bu sayede C vitamini yönünden en zengin peynirlerden biri olarak kabul edilir.

         Süt Çiftliği Van Otlu Peynir ise mayalanması ve içine eklenen otlar bakımından tamamen geleneksel yöntemlerle hazırlanır. Taze koyun sütünün özel otlarla birlikte mayalanmasından sonra peynir süzülerek kalıplar halinde kesilir. Salamura eklenerek tenekelere konulup ağzı kapatılır. Ancak biz gıda mevzuatı gereğince ve hijyen bakımından sorun çıkmaması için peynirlerimizi toprağa gömmüyoruz. Bunun yerine düşük sıcaklıklarda ve ışık almayan depolarda ortalama 6 ay kadar dinlendirdikten sonra sizlere sunuyoruz.

         Van Otlu Peynir, tartışmasız Dünya’nın en özel ve lezzetli peynirlerinden biridir. Bazı ülkelerde benzer peynirler üretilmekle birlikte, menşeinin Anadolu olduğu bilinmektedir. Ülkemizin yiyecek ve beslenme kültürünün zenginliği bizlere Van Otlu Peyniri gibi enfes lezzetleri sunuyorsa, bu lezzetin de doğal ve sağlıklı halini sizlerle paylaşmak gerekiyordu. Bu yüzden Süt Çiftliği Van Otlu Peynirinin en güzel halini hazırlayarak beğeninize sunduk. Tatmadan karar vermemeniz gereken, tattıktan sonra vazgeçmeyeceğiniz bir peyniri daha sofralarınıza gönderiyoruz.

Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ
EN ÇOK SATANLAR