Ariste Trakya Eski Kaşar Peyniri

Fiyat : ₺30,00(KDV Dahil)

450 Gr Trakya Eski Kaşar Peyniri

:

Trakya Eski Kaşar

          Trakya eski kaşar, ülkemizin Avrupa kıtasında yer alan Trakya Bölgesi’nin koyun ve keçilerinin sütlerinden ve kendine özel yöntemlerle hazırlanan özel bir peynir çeşididir.

         Bilindiği gibi Trakya Bölgesi, Istranca Dağları’nın zengin ve verimli ovalarında yetiştirilen koyun ve keçileri ile ünlüdür. Kendine özel bir ekolojiye sahip bu bölge, zengin bitki çeşitliliği ve akarsuları ile en lezzetli süt ve süt ürünlerinin de kaynağıdır. Trakya Bölgesinde yetiştirilen hayvanların eti ve sütünün lezzeti herkes tarafından bilinmektedir.

         İşte Trakya eski kaşar, bu bölgeden toplanan yörenin koyunlarının sütlerinden hazırlanan lezzetli bir kaşar peyniridir. İsminin Trakya eski kaşar olmasının sebebi, bölgenin sütlerinden hazırlanıyor olmasıdır. Zaten peynire kendine özel aromayı veren de Istranca Dağları’nın doğal otları ile beslenen koyunlarının sütünün lezzetidir.

           Trakya eski kaşar peynirinin yapımına Mayıs Ayı’nda başlanır. Koyunların yavrulamasından sonra sütleri daha yağlı ve lezzetli olur. Mayıs – Temmuz Ayları arasında sağılan sütlerin bu özelliği peynire kıvamlı ve kendine özel bir aroma verir.

          Toplanan sütler kaynatılarak zararlı mikroorganizmalardan arındırılır. Belli bir dereceye kadar soğumaya bırakıldıktan sonra mayalanır. Mayalanan süt artık yarı peynir haline gelmiştir. Teleme denilen bu pıhtının peynir aştı suyu süzülür. Daha sonra kalıplara alınarak içinde kalan peynir suyunun da süzülmesi sağlanır. Kalıplar daha sonra kaynar suya atılarak pişmesi sağlanır. Aynı zamanda yumuşayan peynir yoğrularak özel bir kıvam tutturulur.        

         Sıcak sudan çıkarılan yoğurulmuş peynir tekrar kalıplara konulur. Bu esnada her iki tarafı da tuzlanıp üst üste istiflenir. 6 ay ile 1 yıl arasında +4 0C’deki depolarda dinlendirilerek olgunlaştırılır. Kıvamını alan ve olgunlaşan peynirler çıkarılarak tekerler veya dilimler halinde ambalajlanarak satışa sunulur.

         Eski kaşar ile taze kaşar arasındaki tek fark, eski kaşarın olgunlaşma için bekletilmesidir. Taze kaşar ise bekletilmeden tüketime sunulur. Bu yüzden daha hafif ve yumuşaktır. Eski kaşar olgunlaştırılırken tuz da kullanıldığı için biraz daha sert ve hafif tuzlu bir peynir haline gelir.

          Süt Çiftliği Trakya eski kaşar, aradığınız o özel lezzeti yakalayabileceğiniz kalitede sizler için üretilmektedir.

 

Mandıralarda her yıl kaşar peyniri üretimi Mayıs ayında başlayarak Temmuz ayında sona erer. Koyun ve keçi sütünün bol olarak bulunduğu bu aylarda ürettilen kaşarların olgunlaşması ve lezzet alması için en az 6 ay süreyle buzhanede tutulur.

Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ
EN ÇOK SATANLAR