Manda Kaymağı 110 Gr

110 Gr Manda İnek Kaymağı

Manda Kaymağı

           Manda kaymağı, manda sütünün o inanılmaz lezzetini tatlılarınızla birlikte tüketmeniz için hazırlanır. Sütün kaymağını elde etmek için çeşitli yöntemler kullanılır. Ancak manda kaymağı daha fazla özen ve zaman gerektiren bir iştir.

         Manda kaymağı yapımına mandaların taze sütlerinin bir araya getirilmesi ile başlanır. Günlük sağılan taze sütler özel metal alaşımından üretilen tencerelerde kaynamayacak şekilde ısıtılır. Bu sıcaklık genellikle 90 0 C olarak ayarlanır ve ortalama 1.5 saat kadar bu sabit sıcaklıkta bekletilir. Eğer manda sütü kaynamaya başlarsa üzerinde birikmeye başlayan kaymak tabakası delinecek ve yağ tekrar süte karışacaktır. Bu yüzden sütün kaynamayacağı en yüksek sıcaklığa kadar ısıtılması ile yetinilir. Bu arada kaymak yavaş yavaş oluşmaya başlar.

         Isıtılan ve artık kaymak tabakası oluşmaya başlayan manda sütleri kaymak tutması için ateşten alınır. Ve sıcaklığının korunması için ortam ısısı sabitlenerek üzeri kapatılır. Ortalama 12 saat bekletildikten sonra sütün üstünde biriken kaymak tabakası özel makinelerle el değmeden toplanır, dilimlenir ve soğuması için özel depoya koyulur. Manda kaymağının bir süre soğuk hava deposunda bekletilmesi sertleşmesi için şarttır. Dilimler halinde paketlenen manda kaymağı satışa sunulur.

        Manda kaymağı kısa süre içerisinde tüketilmesi gereken bir üründür. Ayrıca tazeyken daha lezzetli ve besleyicidir. Manda sütünün diğer sütlere oranla iki kat yağa sahip olması kaymağının daha kalın ve leziz olmasını sağlar. Beyaz bir süt olan manda sütü, kaymak olduğunda da bu özelliğini muhafaza eder.

          Kaymak, sütün krema haline gelmiş şeklidir. Dolayısı ile sütün içindeki tüm besin değerleri kaymakta da bulunduğu gibi çok daha yoğun hale gelir. Böylece 2 litre süt yerine 100 gram kaymak tüketmek, sütün tüm faydalarını daha lezzetli ve zevkli bir şekilde vücuda almayı sağlar.

         Manda kaymağı şerbetli tatlılarla, balla ve reçelle birlikte tüketildiğinde ağızda enfes bir tat bırakır. Özellikle bal-kaymak ve kaymaklı ekmek kadayıfı sofralarımızın baş tacıdır. Sağlık açısından inanılmaz faydalara sahip ve çok lezzetli bir besin olan manda kaymağı, Süt Çiftliği farkı ile sizlerle buluşuyor.     

 

Kaymak ya da diğer adıyla süt kaymağı, sütteki yağın yoğunlaştırılması ile elde edilir ve oldukça lezzetli bir süt ürü olmasının yanı sıra insan vücuduna birçok faydası bulunur. Kaymak yapında kullanılan süt kaymağın tadını belirler ve bu sayede her kaymağın kendine özgü bir tadı olur.

Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ
EN ÇOK SATANLAR