Koyun Sütü 1 Lt

Fiyat : ₺10,00(KDV Dahil)

1 Lt Koyun Sütü

:

Koyun Sütü

         Koyun sütü yüksek yağ oranı ve besin değerleri sebebiyle önemli bir gıdadır. Diğer sütlere göre kalsiyum ve çinko değerleri çok daha yüksek olan koyun sütü osteoporoz denilen ve halk arasında kemik erimesi olarak adlandırılan hastalığın tedavisinde en etkili doğal besin olarak kabul edilir.

       Anadolu’nun büyük kısmında, özellikle ova yerleşimlerinde yetiştirilen koyun geleneksel besi hayvanı olarak kabul edilir. Yurdumuzda yüksek bölgelerde inek, dağlık bölgelerde keçi beslenir. Koyun ise tarım arazilerinin bulunduğu coğrafyaların besi hayvanıdır. Bu yüzden bitki örtüsü daha zengin alanlarda yayılır. Sütünün lezzeti ve yağ oranının yüksekliği de yetiştiği coğrafyanın bitki örtüsünden kaynaklanır.

       Genel olarak süt, insan vücudu için önemli maddeleri içermesi bakımından değerli bir besindir. İnek, keçi ve koyun sütü arasında içerik olarak fazla fark bulunmamakla birlikte, içerdikleri maddelerin oranları birbirinden farklıdır. Örneğin çinko tüm sütlerde bulunan bir mineralken, en fazla koyun sütünde görülür. Bu yüzden cilt sağlığı için çok önemli olan çinko takviyesinde koyun sütü tercih edilmelidir.

       Kemiklerin ve dişlerin gelişimi için olmazsa olmaz mineraller arasında olan kalsiyum da yine koyun sütünde diğer sütlere göre daha yüksek oranlarda bulunur. Kalsiyum sadece çocuk ve bebekler için değil, orta yaş hastalığı olarak kabul edilen osteoporozun önlenmesi ve tedavisinde de büyük önem taşır. Özellikle kadınların menopoz döneminde görülen osteoporozun önlenmesi için günlük bir bardak koyun sütünün tüketilmesi gerekir. İleri yaşlarda yaşanan kemik kırılmalarında iyileşmenin uzun sürmesi veya tedavi edilememesinin en önemli sebebi kalsiyum eksikliğidir. Bu yüzden süt sadece bebek ve çocukların değil her yaştan insanın tüketmesi gereken önemli bir gıdadır.

       Koyun sütünden maksimum faydayı sağlamak ve doğal içeriğini alabilmek içinse pastörize edilmemiş sütü tercih etmeniz gerekir. Pastörizasyon sütün faydalı içeriğini azaltan ve sadece raf ömrünü uzatmak amacıyla gerçekleştirilen endüstriyel bir işlemdir. Bu yüzden süt mümkün olduğunca hiçbir endüstriyel işlemden geçmeden taze olarak tüketilmelidir. 

       Süt Çiftliği olarak gerçek koyun sütü içmenizi istedik. Bu yüzden günlük taze sütleri size “1 gün” içinde ulaştırıyoruz.

Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ
EN ÇOK SATANLAR