Ariste Hellim Peyniri

Fiyat : ₺15,00(KDV Dahil)

250 Gr Hellim Peyniri

:

HELLİM PEYNİRİ

         Yolu Kıbrıs’a düşen herkesin dönüşte bagajında Hellim Peyniri mutlaka bulunur. Kıbrıs Adası ile özdeşleşen bu peynir, ülkemizin güney bölgeleri ile Ortadoğu coğrafyasının bazı kesimlerinde de üretilir.

         Hellim Peyniri koyu-opak beyaz renkli, sık dokulu ve orta sertlikte bir peynirdir. En bilinen özelliği kızartmaya en uygun peynir olmasıdır.  Koyun, keçi ve inek sütünden üretilen çeşitleri bulunan Hellim Peyniri’nin bildiğimiz diğer peynirlerden farkı, çiğ süt ile hazırlanmasıdır. Buradaki çiğ sütten kastımız pastörizasyon işlemine tabi tutulmamış olmasıdır. Bu geleneksel Hellim Peyniri yapma yöntemidir. Fabrikasyon Hellim Peyniri ise pastörize edilen sütlerle yapılır.

         Bir peynirin pastörize edilmiş sütle yapılmasındaki amaç raf ömrünü uzatmaktır. Çünkü sütten bulunan mikroorganizmaların büyük kısmı insan vücuduna zarar vermez. Dolayısı ile çiğ yani pastörize edilmeyen sütten üretilen peynirin, sütün kaynağı hayvan sağlıklı olduğu sürece insan sağlığına hiçbir zararı yoktur.

         Hellim Peyniri inek, keçi veya koyun sütünün belli bir dereceye kadar ısıtılması ile hazırlanır. Bu sütün mayalanması ile hazırlanan peynir tuzlu su ile salamura edilir. Salamura edilmesi hem uzun süre dayanmasını sağlar hem de Hellim’e özel o sert-tuzlu tadı verir. Salamura edilen peynir kalıpları 10 gün kadar dinlendirildikten sonra vakumlu ambalajlarla satışa hazır hale gelir.

         Hellim Peyniri kahvaltılarda tüketildiği gibi kızartılarak salatalarda da kullanılmaktadır. Rendelendiği zaman köfte, çorba veya makarnaya lezzet katar. Dilimler halinde veya küp küp kesilerek ızgara edilmesi mümkündür. Pide veya bazlama ekmeğinin arasına konularak fırına sürülmesi halinde 10-15 dakika içinde harika bir peynirli börek haline gelir. Kızartılarak tüketilecekse veya tuzlu peynir sevmeyenler için belli bir süre suda bekletilmesi yeterlidir. İstenirse galeta unu veya normal un, yumurta ve baharatlarla hazırlanan sosa batırılarak kızartılması halinde enfes bir lezzet ortaya çıkar.

         Malum, peyniri çok seven bir toplumuz. Ülkemizde onlarca farklı çeşit peynir üretilmektedir. Türk Mutfağının yüzlerce peynirli lezzeti arasında Hellim Peynirli tariflere de sıkça rastlarız. Yapmanız gereken Hellim Peynirlerimizden sipariş vererek damağınıza en uygun tadı yakalayacağınız tarifi uygulamak. Hellim Peyniri bizden, lezzetli sofralar sizden…

Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ
EN ÇOK SATANLAR