Ariste Ezine Koyun Peyniri

Fiyat : ₺35,00(KDV Dahil)

650 Gr Ezine Koyun Peyniri

:

Ezine Koyun Peyniri

         Ezine Koyun Peyniri, beyaz peynirler arasında en fazla tercih edilenler arasındadır. Koyun sütünün kendine has tadı ve yağ oranını sevenler için ürettiğimiz Ezine Koyun Peyniri, Ezine bölgesinde yetiştirilen koyunların sütlerinin günlük olarak toplanmasıyla hazırlanır.

         Ezine Koyun Peyniri olgunlaştırılmış peynir kategorisinde değerlendirilir. Koyun sütünden kendine özel mayalama yöntemi ile hazırlanır ve en az 6 ay süre ile +4 0C sıcaklıktaki depolarda bekletilir. Bu dinlendirme süresi 18 aya kadar çıkabilir. Dinlendirme süresi ne kadar uzun olursa peynirin sertliği ve olgunluğu o derece artar. Yapımında koyun sütü, maya ve tuz kullanılan Ezine Koyun Peyniri, Ezine Keçi Peyniri ve Ezine İnek Peyniri türleri ile ülkemizin en lezzetli beyaz peynirlerindendir.

         Ezine Koyun Peyniri, starter kültür kullanılmadığı ve sadece belli bir bölgeden elde edilen sütlerden hazırlandığı için özel bir lezzete sahiptir. Atalarımızın yüzyıllardır peynir yapımında kullandığı geleneksel peynir mayası, geviş getiren hayvanların midesinin bölümlerinden biri olan şirdendeki bir enzimden elde edilir. Ezine Peynirlerinin diğer beyaz peynirlerden en önemli farkı da mayasının şirdenden elde edilmesi yani doğal olmasıdır.

        Mayalanan koyun sütü ile elde edilen pıhtı, peyniraltı suyunun ayrılması için kesilerek cendere bezlerine serilip kalıplara yerleştirilir. Bu halde iken kalıplara baskı uygulanarak süzme işlemi hızlandırılır. Bu aşamada kalıplardan alınan peynire deniz tuzu kullanılarak salamura yapılır. Salamura aşamasından sonra tenekelere tek sıra halinde dizilir ve her sıranın arasına kuru tuz serpilir. En az 12 saat süre ile bu şekilde bekletilen peynir kalıplarından kalan peyniraltı suyu da tamamen süzülmüş olur. Son olarak tenekelere alınan kalıpların ağzı hava almayacak şekilde kapatılarak lehim yapılır. Tenekeler 0C sıcaklıktaki depolarda 6-18 ay süre ile dinlendirilir. Dinlenme süresini tamamlayan Ezine Koyun Peynirleri yola çıkarak sofralarınıza gelmeye hazır tat ve olgunluğa ulaşmış olur.

         Ezine Peynirleri her zaman beyaz peynirlerin tahtında oturmaya devam edecektir. Ülkemizin en özel tatlarından olan ve tamamen bize has yöntemlerle hazırlanan Ezine Koyun Peynirlerinin en doğal ve lezzetli halini Süt Çiftliği sizin için üretiyor.

 

Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ
EN ÇOK SATANLAR