Ariste Ezine Keçi Peyniri

Fiyat : ₺38,50(KDV Dahil)

600 Gr Ezine Peyniri

:
 • EZİNE KEÇİ PEYNİRİ

           Ezine keçi peyniri, Ezine bölgesine özel bir yöntemle hazırlanan ve yapımında birkaç farklı sütün kullanıldığı peynir çeşididir.

          Türkiye’de her yörenin kendine has peyniri ve peynir yapma usulleri vardır. Bu sebeple ülkemiz onlarca farklı çeşit peynirin de vatanıdır. Peynir seven bir millet olarak, doğru şekilde hazırlanmış ve lezzetli bir peynirin yerini hiçbir şeyin tutmayacağını biliriz. Eğer evde peynir varsa yemek var demektir. Peynir, domates, karpuzu ve kavun demek mükellef bir sofra için yeterlidir.

         Ancak ülkemizdeki peynir çeşitleri arasında özellikle birkaç tanesi herkes tarafından sevilir ve beğenilir. Bir peynir sever için tulum, kaşar ve beyaz peynir olmazsa olmazdır. Ve beyaz peynir denilince de akla Ezine ve bölgeye özel peynirler gelir. Bunların arasında Ezine Keçi Peyniri ise kendine has aroması ve lezzeti ile ünlüdür.

         Çanakkale’nin bir ilçesi olan Ezine, Dünyaca ünlü Kaz Dağları’nın eteklerindedir. Gerek Türkiye’nin gerekse Dünya’nın en temiz havasına ve suyuna sahip bölge olması, burada yetişen bitkilerin ve bu bitkileri yiyen hayvanların sütlerinin de lezzetli olmasını sağlar. Özellikle bölgede yaşayan Yörüklerin yetiştirdiği keçilerin sütü ve bu sütten yapılan peynirin tadı ise hiçbir beyaz peynirde bulunmaz. Ancak keçi sütü, inek ve koyun sütüne göre yağlı ve yoğun bir süttür. Bu yüzden Ezine Keçi Peyniri yapımında inek ve koyun sütü de kullanılır. Böylece keçi sütünün lezzeti peynire aktarıldığı gibi yemesi de keyifli bir lezzet ortaya çıkar.

          Ezine Keçi Peyniri hazırlarken, mevsime göre farklı oranlarda bir karışım kullanarak, sizlere alıştığınız lezzeti sunuyoruz.  En az %40 oranında keçi sütü, %40-45 oranında koyun sütü ve %10-15 oranında da inek sütünü karıştırarak hazırlandığımız peynirlerimizi, yaklaşık 8 ay boyunca özel depolarda ve belli bir sıcaklıkta dinlendirdikten sonra sofralarınıza ulaştırırız. Ezine Keçi Peynirine o enfes tadı veren aroma ve sertlik konusunda kaliteden ve sabırdan asla taviz vermiyoruz. Ezine Keçi Peynirlerimizin üretiminde bölgenin geleneksel yöntemleri kullanıldığı için aradığınız orijinal Ezine Keçi Peyniri lezzetini Süt Çiftliği Ezine Keçi Peynirinde bulacağınıza eminiz.

   

   

    
 •  
 • Peynir yapımı için en iyi zamanında, Nisan-Mayıs aylarında toplanan sütlerden yapılır.
 •  Yapımı sırasında havanın sıcaklığı, mandıranın içindeki nem dahi usulüne uygundur.
 •  İçeriğinde halis deniz tuzu vardır.
 •  Mayalandıktan ve kalıp kesiminden sonra tenekelere konur; en az 8 ay geçtikten sonra yemeye hazırdır.
 •  Hafif sarımsı olur. İnek sütü ağırlıklı, lezzet vermesi için de %10 oranında koyun ve keçi sütü barındırır. Asla baskın bir koku  almazsınız.
 •  Ezine peyniri ya misina ile yada çok ince bıçak ile kesilir; yoksa dağılabilir.
Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ
EN ÇOK SATANLAR