Ariste Ezine İnek Peyniri

Fiyat : ₺35,00(KDV Dahil)

650 Gr Ezine İnek Peyniri

:

EZİNE İNEK PEYNİRİ

          Ezine inek peyniri, Çanakkale Bölgesi’nin ve Kaz Dağları’nın ekolojik ortamında yetişen ve beslenen ineklerin sütlerinin özel koşullarda fermente edilmesi ile elde edilen Anadolu’ya özel peynir türlerinden biridir.

        Ezine inek peyniri yapımı için Kaz Dağları’nın kuzeybatı tarafından bulunan Ezine, Ayvacık ve Bayramiç ilçelerinin doğasına özgü bitkilerle beslenen ineklerin sütleri şarttır. Başka bir yöreden elde edilen sütler ile bu özel ve kendine has aromaya sahip peyniri elde etmek mümkün değildir.

         Ezine inek peyniri yapımında inek sütü, Ezine keçi peyniri ve Ezine koyun peyniri için de aynı yörenin küçükbaş hayvanlarından elde edilen sütler kullanılır. Ancak Ezine peyniri bu sütlerin farklı oranlarda karıştırılması ile de yapılabilmektedir. Sadece inek sütünden veya keçi sütünden yapılan Ezine Peyniri tercih edenler olduğu gibi, inek – keçi ve koyun sütünün belli oranlarda kullanılması ile hazırlanan Ezine peyniri sevenler de vardır.

         Bölgeden toplanan inek sütleri bekletilmeksizin pastörizasyon işlemine tabi tutulur. 65 0C sıcaklıkta 20 dakika boyunca pastörizasyon ile içinde bulunan zararlı mikroorganizmalardan arındırılan sütün mayalama için 32-34 0C sıcaklığa düşmesi beklenir. Daha sonra süte peynir mayası ve kültürü eklenerek ortalama 90 dakika mayalanma için bekletilir. Oluşan pıhtı kesilme ve suyundan arındırılma işlemine tabi tutulur. Sonrasında tuz ve su karışımında salamura işlemi gerçekleştirilir. 12 saatin sonunda ise tenekelere alınarak bir kez daha salamura işlemi uygulanır. Ağzı kapatılan tenekelerde 4 0C sıcaklıkta 6 ay kadar dinlendirildikten sonra sofralarımıza gelmeye hazır olur.

        Ezine yöresine özel bu nitelikli ve lezzetli sütlerle hazırlanan ve özel bir mayalama tekniği ile üretilen Ezine Peyniri, ülkemizin en sevilen ve en fazla tüketilen beyaz peynirleri arasındadır. Beyaza çalan sarımsı renk, orta sertlik ve gözenekli bir yapıya sahip olan Ezine İnek Peyniri, kremsi, pişmiş ve tuzlu-ekşi bir aromaya sahiptir.

        Ezine İnek Peynirlerimiz, sütün sofraya yolculuğundaki son duraktır. Tam yağlı inek sütlerinin Kaz Dağları’nın aroması ile geldiği zirve Süt Çiftliği Ezine İnek Peyniri’dir. Bu muhteşem lezzetten kendinizi mahrum bırakmayın diyoruz.

 

 

  • Yapımında sadece inek sütü ve maya kullanılan, Tam yağlı inek peynirimiz için Süt çiftliğinin  sütleri kazanlarda 65 C'de kaynatılıyor.
  • Kaynayan süt 34 C'de mayalanır; 1 saat 45 dakika bekledikten sonra süt kırılmaya bırakılır.
  • Süt kırıldıktan sonra 15 dk dinlendirilir ve arkasından baskıya alınır.
  • Salamurada 1 gün bekledikten sonra tenekelere toplanıp 2 gün boyunca dinlendirilir.
  • Tam yağlı inek peynirini kahvaltılarınızda afiyetle yiyebilirsiniz. -/+ 30 gr'dır. Vakumlu ambalajında size ulaşır.
  •  
  •   Ariste Ezine İnek Peyniri , Kaz Dağları'nda tertemiz havayla ve doğal bitki örtüsüyle yetişen ineklerin sütünden elde edilen, dinlendirilmiş, kıvamlı ve enfes Ezine peyniridir.
  • Bu peyniri kahvaltılarda zeytinyağı ile birlikte yiyebilirsiniz
Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ
EN ÇOK SATANLAR