Ariste Erzincan Tulum Peyniri

Fiyat : ₺18,00(KDV Dahil)

250 Gr Erzincan Tulum Peyniri

:

Erzincan Tulum Peyniri

            Erzincan tulum peyniri, ülkemizin en tanınmış peynirleri arasındadır. Her ne kadar adı Erzincan Tulum Peyniri olsa da, Bingöl ve Erzurum civarında da üretilmektedir.

          Tulum peyniri denilince aklımıza Erzincan ve İzmir Tulum Peyniri gelir. Çünkü ülkemizde en fazla sevilen peynirler arasındadır. Her iki yörede de aynı yöntemle üretilse de, Erzincan ve İzmir tulumu arasında küçük farklar bulunur.

           Erzincan tulumu koyun sütünden yapıldığı için daha yağlı ve sarımsı bir renge sahiptir. İzmir tulumu hem koyun hem inek sütünden yapılabilmektedir. Erzincan Tulum Peyniri, İzmir tulumuna göre daha sert olduğu için dilimlenmeye izin vermeden dağılır.

          Ülkemizde üretilen geleneksel peynirlerin bazılarında olduğu gibi Erzincan Tulum Peyniri de çiğ sütten hazırlanır. Gerek Erzincan gerekse İzmir tulum peynirleri Yörük-Türkmen topluluklarına özeldir. Göçebe kültürün gereği olarak bu peynirler çiğ sütten yapılmaktadır.

          Tulum peynirine adını veren “tulum”, keçinin derisinin yüzülerek özel işlemlerden geçirilip bir çuval gibi dikilmesi sonucu elde edilen muhafaza aracıdır. Konar-göçer toplumların peynirlerini tulumlara basarak saklama geleneği, gerek İzmir gerekse Erzincan Tulumuna ismini vermiştir. Derinin maliyetli bir ürün olması ve hijyen endişesi sebebiyle son yıllarda tulum peyniri daha uzun süre saklama imkanı sağlayan tenekelerde veya bidonlarda muhafaza edilmektedir. Maksimum +4 0C sıcaklıktaki depolarda en az 3 ay boyunca dinlendirilerek olgunlaştırıldıktan sonra tüketime hazır hale gelir. Erzincan tulumu tazeyken tüketime uygun bir peynir değildir.

          Aroma olarak Fransızların rokfor peynirine benzetilse de, gerek kullanılan maya gerekse üretim aşamaları bakımından Erzincan Tulum Peyniri tamamen kendine özeldir. Çiğ sütten ve şirden enzimleri ile yapılan Erzincan Tulumu, küflenmiş şekilde de tüketilebilmektedir. Peynirin kendi içindeki maddelerin doğal şekilde küflenmesinin insan sağlığına hiçbir zararı yoktur. Uygun sıcaklık koşullarında saklanan Erzincan Tulumu, küflenmesi halinde dahi gönül rahatlığı ile tüketilebilecek bir peynirdir.

          Süt Çiftliği Erzincan Tulum Peyniri, doğal beslenen ve yüksek rakımlı alanlarda yaşayan koyunların taze sütlerinin toplanarak geleneksel mayalama, kalıplara koyma, suyunu süzme, kalıpları ezerek tuz ekleme, ikinci kez süzme, paketleme ve dinlendirme aşamalarına göre hazırlanmaktadır. Bu eşsiz lezzetten kendiniz mahrum bırakmayın. 

 

Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ
EN ÇOK SATANLAR