Ariste Dil Peyniri

Fiyat : ₺15,00(KDV Dahil)

250 Gr Dil Peyniri

:

DİL PEYNİRİ

         Dil peyniri, tam yağlı koyun sütünden yapılan, lezzeti kaşar peynirine, yapısı çeçil (civil) peynirine benzeyen bir peynir türüdür. Tuzsuz ve lifli yapısı sebebiyle tercih edilen dil peyniri, sütün tadının en net hissedildiği peynirlerdendir. Kaşar peynirinden daha yumuşak olması sebebiyle de özellikle çocuklar tarafından daha fazla sevilmektedir. Dil peyniri mutlaka tatmanız gereken lezzetlerden biridir.

       Dil peyniri kaşar peyniri ile aynı şekilde yapılır. Yani mayalanmış peynir, pıhtısı süzüldükten sonra asitleştirilir ve sıcak suda haşlandıktan sonra yoğurularak hazırlanır. Ancak yapımında ve haşlanması esnasında çok az yada hiç tuz eklenmediği için kaşar peynirinden daha yumuşak ve lifli bir özellik gösterir.

        Hiç tuz eklenmemiş dil peynirine Güney bölgelerimizde künefe peyniri de denilmektedir. İtalyanların ünlü mozarella peyniri ile sıkça karıştırılsa da, Anadolu’ya özgü peynirler arasındadır. Çok az tuz eklendiği için uzun ömürlü bir peynir değildir. Bu yüzden tazeyken tüketilir. Derin dondurucuda saklanması tavsiye edilmez. Buzdolabında +2-4 0C derecede muhafaza edilmeli ve paketi açıldıktan sonra 1 hafta içinde tüketilmelidir. Eğer daha uzun sürede tüketilecekse kağıt havluya sarılarak buzdolabının hava alan kısmında saklanması gerekir.

       Dil peyniri, yumuşak ve yağlı bir peynir olması sebebiyle değişik yemeklerle birlikte veya özel yemeklerin hazırlanmasında kullanılmaktadır. İtalyanların özellikle pizza yapımında tercih ettiği mozarella peyniri gibi pizza, börek, salata, tost, makarna gibi en sevilen yiyeceklerle birlikte de tüketilir. Kolay eriyen bir peynir olması sayesinde çocuklar ve diş sorunu yaşayanların da en sevdiği peynirler arasındadır. Tiramisu ve künefe yapımında da kullanılan dil peyniri, bazı yörelerde koyun, bazı yerlerde ise koyun ve inek sütünün karışımı ile hazırlanmaktadır.

       Tuzsuz bir peynir olması sebebiyle özellikle kalp ve tansiyon hastaları için uygundur. Diyetlerde en fazla tavsiye edilen peynirdir. Yüksek oranda kalsiyum içermesi sebebiyle kemik gelişimi ve diş sağlığını olumlu yönde etkiler. 100 gramının günlük kalsiyum ihtiyacının %90’ını karşıladığı yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir.

       Süt Çiftliği Dil Peyniri, en doğal ve sağlıklı şekilde hazırlanır ve paketlenerek sofralarınızdaki yerini almak için yola çıkar.

  

Dil peyniri tuzsuz, sağlıklı, lezzetli yapısıyla özellikle tost peyniri, künefe peyniri ve kahvaltılık olarak kullanılmaya uygundur.  En belirgin özelliği lifli yapısıdır. Tuz oranı düşük bu yüzden çocuklar ve yetişkinler tarafından sevilerek tüketilen bir peynir çeşididir. Kuru maddedeki süt yağı oranı %45 tir. Ortalama 10 - 10.5 litre sütten bir kilogram dil peyniri üretilir. tamamen inek sütünden yapılır, kaliteli bir dil peyniri, lif lif rahatlıkla dağılabilmeli, üzerinde taze sütü hissetirmelidir. Taze olarak tüketilmelidir. Tazeliği önemlidir. Az tuzlu olması nedeniyle kalp hastaları tarafında tercih edilir.

Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ
EN ÇOK SATANLAR