Ariste Çeçil Peyniri

Fiyat : ₺18,00(KDV Dahil)

250 Gr Çeçil Peyniri

:

ÇEÇİL PEYNİRİ

            Çeçil peyniri, Kafkasya’ya özgü, tel tel ayrılabilen, kendine özel bir yöntemle hazırlanan, az tuzlu ve az yağlı bir peynirdir. Ülkemizde özellikle Kars, Ardahan, Ağrı ve Erzurum bölgesinde üretilen çeçil peynirine tel veya civil peyniri de denilmektedir.

          Çeçil peynirinin diğer peynirlerden en önemli farkı geleneksel olarak çiğ sütten hazırlanmasıdır. Peynirin mayalanmasından önce yapılan hafif ısıtma işlemi en fazla 55 0C ye kadar çıkarılmalıdır. Aksi takdirde çeçil peynirinin tel tel olma özelliğini yakalamak mümkün değildir. Ancak uzmanlarca tavsiye edilen, çeçil peynirinin tuz ile olgunlaştırıldıktan yani salamura edildikten sonra tüketilmesidir.

          Çeçil peyniri, diğer peynirlere göre sodyum bakımından daha yüksek değerlere sahiptir. Bu özelliği sayesinde özellikle osteoporoz hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Kolesterol oranı düşük olduğu için trans yağ asidi içermez. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ve özellikle solunum yolu rahatsızlıklarında tavsiye edilir. Yüksek kalsiyum oranı sayesinde dişlere ve kemik gelişimine katkı sağlar. Sindirim sistemini düzenleme konusunda başarılı sonuçlar sağlar.

           İyi bir çeçil peyniri kaşar peyniri renginde, yumuşak, liflere ayrılan ve hafif ekşimsi olur. Dayanıklı olması için eklenen tuzdan tüketmeden önce birkaç dakika sıcak suda bekleterek kurtulmak mümkündür. 

          Farklı kültürlerde çeçil peynirine benzeyen farklı peynirlere rastlanmaktadır. Özellikle küflü olarak tüketime sunulan türleri de bulunur. Ancak küflendirilerek satışa sunulan bu peynirlerin büyük kısmında kansere sebep olan aflatoksin maddesine rastlanmıştır. Bu sebeple uzmanlar siyah, beyaz veya kırmızı küfleri olan peynirlerin kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini belirtmektedir.

          Krem peynir, süzme peynir, labne gibi peynirler tamamen endüstriyel ve entegre ürünlerdir. Çocuklara peynir yedirmek için en kolay seçenek olarak görülse de, bu tür peynirlerin gerek çocuklar gerekse yetişkinler için ciddi hastalık riski taşıdıkları bilimsel olarak ispatlanmıştır. Çeçil peyniri gibi peynirlerde oluşan yeşil küfün ise insan sağlığına zararlı olmadığı tespit edilmiştir. Bu yüzden doğal şekilde ve yeşil renkte küflenen çeçil peynirini de gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

          Hemen veya küflendirerek tüketebileceğiniz Süt Çiftliği çeçil peyniri, taze süt ve geleneksel yöntemlerle hazırlanan bir lezzet olarak sofralarınıza misafir oluyor. 

Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ
EN ÇOK SATANLAR