Ariste Anadolu Eski Kaşar Peyniri

Fiyat : ₺45,00(KDV Dahil)

600 Gr Anadolu Eski Kaşar Peyniri

:

ANADOLU ESKİ KAŞAR

        Anadolu eski kaşar, kaşar peynirinin özel olarak olgunlaştırılmış yani dinlendirilmiş halidir. Ancak normal kaşar peynirine göre yapılışı ve yapımında kullanılan süt farklıdır.

      Kaşar peyniri, ülkemizde üretilen peynirler arasında en sevilen ve en fazla talep görenlerden biridir. Peynir seçimi tamamen damak tadı ve tercihe göre yapılır. Herkes beyaz peynir veya tulum sevmeyebilir. Ancak kaşar peyniri neredeyse herkes tarafından sevilen bir peynir türüdür. İster taze ister eski kaşar olsun, yemesi keyifli ve süt tadının en fazla hissedildiği peynir olması bakımından kaşar, peynirler arasında kendine hatırı sayılır bir yer edinmiştir.

      Kaşar peyniri denildiğinde tüm peynir severlerin aklına Kars gelir. Yüksek yaylaları, soğuk iklimi, temiz havası ve doğal bitki örtüsü ile en lezzetli süt ürünlerinin elde edildiği yörelerimizden olan Kars, kaşar peyniri ile tanınmıştır. Ancak ülkemizin farklı yörelerinde de çok kaliteli ve lezzetli kaşar peynirleri hazırlanır.

      Anadolu Kaşar Peyniri, normal peynirlerden farklı şekilde hazırlanan ve yapımı diğer peynirlere göre biraz daha zahmetli olan bir üründür. Genellikle inek ve koyun sütünün karıştırılması ile yapılan kaşar peynirinin yapımına sütün mayalanmasından sonra oluşan pıhtının süzülmesi ile başlanır. Tuzsuz ve olgunlaşmamış bu taze peynire “teleme” ismi verilir. Telemenin suyu süzülür ve özel yöntemlerle belli oranlarda asitleştirilir. Bu asitleştirme işleminde sütün içinde bulunan doğal asit bileşenlerinin aktive olması sağlanır. Bundan sonra peynir sıcak suda haşlanıp yumuşatılarak yoğurulur. Yoğurulan peynir kalıplara alınır.  Belli bir süre dinlendirildikten sonra kalıplardan çıkarılarak tüketime hazır hale getirilir. Bu haliyle tüketilen peynire taze kaşar denilir.

      Eski kaşar ise taze kaşarın bir süre daha özel işlemlere tabi tutulması sonucunda elde edilir. Kalıplardan çıkarılan taze kaşar tekerleri yaklaşık 16-18 0C sıcaklıkta ve %80 nispi nem oranında tuzlanarak bekletilir. Her iki tarafı da tuzlanan kaşar tekerleri üst üste dizilerek dinlendirilir.

       Hazırlanması daha fazla özen ve zaman isteyen Anadolu Eski Kaşar ürünümüz emek ve sabrımızın sofralarınızdaki halidir. Bu lezzeti sevdiklerinizle birlikte tatmak için telefon veya internet üzerinden bize ulaşmanız yeterli.

 Mandıralarda her yıl kaşar peyniri üretimi Mayıs ayında başlayarak Temmuz ayında sona erer. Koyun ve keçi sütünün bol olarak bulunduğu bu aylarda ürettilen kaşarların olgunlaşması ve lezzet alması için en az 6 ay süreyle buzhanede tutulur.

Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ
EN ÇOK SATANLAR