Ariste Tam Yağlı Kaşar

Fiyat : ₺45,00(KDV Dahil)

1  Kg Tam Yağlı Taze Kaşar

:

Tam Yağlı Kaşar

            Tam yağlı kaşar, yapımında yağlı sütlerin kullanıldığı kaşar peyniridir. Genel olarak tam yağlı kaşar yapımında koyun sütü kullanılsa da, bazen yağlı inek sütünden veya koyun ve inek sütü kullanılarak ta hazırlanabilmektedir.

          Kaşar peyniri 1800’lü yıllarda Balkanlarda keşfedilmiş bir peynir türüdür. Selanik yöresinde yaşayan bir peynircinin kızının tesadüfen keşfettiği kaşar peyniri, ismini Yahudi hahamların “yenilebilir” anlamında kullandığı “kaşer” kelimesinden almıştır. Selanikli ünlü bir peynir üreticisinin kızı, mayalanmış telemeyi yanlışlıkla kaynar suyun içine düşürmüş, sudan çıkarana kadar teleme yumuşadığı için toparlamak için hayli uğraşmış yani bir nevi yoğurmuştur. Çıkardığı peyniri bezlerin arasına koyarak bastırıp suyunu süzmeye çalışınca ortaya kaşar peynirinin ilk hali çıkmıştır. Babasından korktuğu için telaşla peynir peltesini kaşar haline getiren kız, tadını beğenince babasına da tattırmıştır. Peyniri beğenen baba, Yahudi geleneklerine göre bir gıdanın yenilebilir olduğunu hahamların onaylaması gerektiğinden hahama götürmüş ve haham dinen uygun olduğunu anlatan “kaşer” kelimesini kullanmıştır.

          Kaşar peynirinin bu şekilde keşfinden sonra Balkanları bazı yörelerinde tadı İtalyanların Caccio-Cavallo peynirine benzediği için “Kaşkaval” peyniri denilmiştir.

          1 kilo tam yağlı kaşar peyniri elde etmek için en az 6-7 kilo süt kullanılır. Mayalanacak süt 32-35 0 C sıcaklıkta olmalıdır. Mayalanan süt teleme haline geldikten sonra suyu süzülür. Suyunun büyük kısmı tahliye olan peynir, çok küçük parçalara ayrılarak bir bez içinde basınç uygulanarak tekrar süzülür ve ortaya çıkan kalıp ortalama 75 0 C sıcaklıktaki suya atılır. Suyun içinde 5 dakika kadar kaşık yardımı ile yoğrulur ve pişirilir. Daha sonra çıkarılarak yine suyunun süzülmesi için bez üstüne serilerek bir süre bekletilir. Dinlenen peynir kalıplara konulur. Taze kaşar yapılacaksa tuzlanmadan paketlenir. Eğer eski kaşar haline getirilecekse her iki tarafı da tuzlanarak üst üste istiflenip 6 ay ile 1 yıl arasında soğuk hava depolarında dinlendirilir ve olgunlaştırılır.

          Tam yağlı kaşar üretimi diğer peynirlere göre daha fazla emek isteyen bir iştir. Sütün toplanması ile kaşar peynirinin elde edilmesi arasında çok sayıda işlemden geçirilen peynir, enfes lezzetler olarak sofralarınızdaki yerini alır.

Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ
EN ÇOK SATANLAR