Manda Yoğurdu 750 Gr

Fiyat : ₺24,00(KDV Dahil)

750 Gr Manda Yoğurdu (Sadece İstanbul içi kargo mevcuttur)

:

Manda Yoğurdu

           Manda yoğurdu, diğer sütlere oranla daha yağlı ve kalsiyum ve protein açısından daha zengindir. Manda, büyükbaş hayvan sınıfından kabul edilse de, sığırlara göre hem yetişme hem de bakımları daha zor ve uzun sürer. Ayrıca manda yetiştiriciliği için çok sıcak olmayan bir coğrafya ve sulak bir bölge olması gerekir. Çünkü mandanın ter bezleri diğer besi hayvanlarına göre daha az çalışır.  Bu yüzden 30 0 C’nin üzerindeki sıcaklıklarda yetiştirilmesi zordur. Sıcak mevsimde ise gün içinde birkaç kez tüm vücudunun içine gireceği derinlik ve büyüklükte bir su birikintisi gerekir. Aksi takdirde deri yolu ile vücudundan atamadığı ter, sütünün kalitesini ve lezzetini etkiler. Ayrıca gün boyunca yayılarak otlanabileceği yeşil alanlara ihtiyaç duyar. Bu yüzden sulak ve bitki örtüsü zengin serin yerlerde yetiştirilmesi gerekir.

         Hem özel çevresel koşullar gerektiren hem de beslenmesi farklı şekilde gerçekleşen  manda, son yıllarda sayısı hızla azalan besi hayvanları arasındadır. Süt verimliliği ineklere göre %50 daha az olduğu için de manda sütü ve manda yoğurdu üretimi sınırlı olarak yapılabilmektedir. Manda sütü, inek ve koyun sütü gibi sütlere oranla kalsiyum, protein ve A vitamini yönünden oldukça zengindir. Ayrıca yağ oranı diğer sütlere göre iki kat daha fazladır. Diğer yandan Omega-3 içeriği sayesinde beyin ve sinir sisteminin gelişmesi ve güçlendirilmesinde etkili bir gıdadır. Bu sebeple yarım litre manda sütü veya yoğurdu, 1 litre inek sütüne göre çok daha besleyici ve içerik yönünden zengindir.

          Yağlı bir süt olmasına rağmen diğer sütlere göre daha az kolesterol içerdiğinden, bu özelliği yoğurt halinde de aynen muhafaza edilir. Yani manda yoğurdu kolesterol açısından da insan sağlığına dost, kalbe faydalı yağları içeren bir yoğurt türüdür. Karotenin A vitaminine dönüşümü manda sütünde çok daha fazla olduğu için manda yoğurdu A vitamini yönünden diğer sütlere nazaran daha zengindir.

            Süt Çiftliği manda yoğurdu, günlük ve doğal şekilde beslenen mandaların sütlerinden geleneksel mayalama yöntemi kullanılarak hazırlanmaktadır. Maya olarak ta yine manda yoğurdunun kullanıldığı ürünümüz el değmeden ve hiçbir katkı maddesi eklenmeden, manda sütünün en saf halinden hazırlanır.

 

 

Manda yoğurdu doğal antibiyotik görevi görmektedir. Ayrıca yüksek miktarda B12 vitamini içermektedir. Özellikle vejetaryenler için manda yoğurdu iyi bir alternatif besin kaynağıdır.

Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ
EN ÇOK SATANLAR