Ev Yoğurdu 2 Kg

Fiyat : ₺28,00(KDV Dahil)

2 Kg Ev Yoğurdu (Sadece İstanbul içi kargo mevcuttur)

:

EV YOĞURDU

        Ev yoğurdu deyince çoğumuzun aklına annelerimizin akşamdan kat kat örtülerin altında mayalanmaya bıraktığı, sabah kahvaltıda kaymağını yediğimiz o eşsiz tat gelir. Sokakta teneke damacanalar ve litrelik ölçülerle satılan sütlerden alınır, o süt bir güzel kaynatılır, ılık hale gelince de evde bir önceki yoğurttan kalan maya eklenerek mayalanmaya bırakılırdı. Bugün için yaşı 30’un üzerinde olan herkes sabah veya akşam saatlerinde “Sütçü…” diye bağıran amcalardan alınan sokak sütleri ile evlerde hazırlanan o enfes yoğurtların tadını unutmamıştır.

        Yoğurdun Türkler tarafından keşfedildiği tarihi belgelerle sabittir. Rivayet odur ki; hayvanlarının sütlerini sağdığı bakracı bir çiçeğin yanına bırakan kadın, baharın ilk çiğlerinin düştüğü çiçekten damlayan suyun sütü mayalaması ile yoğurdu bulmuştur. Bugün Anadolu’da da hala ilk yoğurt mayası olarak çiğ suyu kullanılmaktadır.

         Orta Asya steplerinde ortaya çıkan yoğurt, binlerce yıldır Türkler ve Moğollar tarafından en önemli gıda maddesi olarak kabul edilir ve tüketilir. Sütten daha dayanıklı ve ferahlık veren özelliği sayesinde her zaman sofralarımızın baş tacı olmuştur. Avrupa da yoğurt ile Türkler sayesinde tanışmış, özellikle Osmanlı döneminde Kanuni’nin emiri ile Avrupa’da tanıtılmaya başlanmıştır. Bugün için Dünya’nın her yerinde bu yiyeceğe Türkçe olarak “yoğurt”  denilmektedir. Kaldı ki “ayran” da yoğurdun sulanması ile elde edilen bir içecek olup, Dünya dillerine Türkçe olarak  “ayran” şeklinde geçmiştir.

        Yoğurdun bu kadar eşsiz ve faydalı bir lezzet olmasının en önemli sebebi şüphesiz içerdiği besin maddeleridir. Özellikle kemik ve iskelet sistemi için en doğal besin olan yoğurt, protein ve kalsiyum yanında C ve B12 vitamini yönünden çok zengindir. Ayrıca potasyum, sodyum, kalsiyum ve demir ihtiva eder.

        Zaman sokaklarda süt satan, birkaç ineğinin sütü ile geçinen o güler yüzlü insanları hayatımızdan çıkarmış olsa da, ev yoğurdu tadını unutturamadı. Fabrikasyon şekilde üretilen paket yoğurtlarda o tadı bulmak imkansız, biliyoruz. Bu yüzden hem eski günlerin anısına hem de lezzetine birlikte yolculuk yapmak isteyen herkesi, ev yoğurdu ürünümüzden tatmaya davet ediyoruz. Tamamen annelerimizin yaptığı yöntemle ve aynı koşullarda ürettiğimiz ev yoğurdu ile sofralarınıza geliyoruz.

 

Yoğurdu sağlık açısından bu kadar önemli kılan şüphesiz içerdiği besin maddeleri ve farklı elementlerdir, özellikle kemik ve iskelet sağlığına iyi gelen besinleri zengin miktarda içermektedir. C ve B 12 vitamini içerir. Bunun yanında kemik sağlığına iyi gelen potasyum, sodyum, kalsiyum, demir ve manganez içermektedir. Ayrıca vücut sağlığı için çok önemli olan omega-4 ve omega-4 yağlarını içerir.

Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ
EN ÇOK SATANLAR