Manda Sütü 1 Lt

Fiyat : ₺16,00(KDV Dahil)

1 Lt Manda Sütü

:

Manda Sütü

           Manda sütü yüksek besin değerlerine sahip, yağlı bir süttür. Akdeniz iklim kuşağında yer alan ülkemizde sadece belli bölgelerde manda yetiştiriciliği yapılmaktadır. Çünkü manda sütünün lezzetli ve nitelikli olması için hayvanın ya 30 0C altında yaşaması yada günde birkaç kere girebileceği uygun büyüklük ve miktarda suyun olması gerekir.

         Mandalar sulak yerlerde yaşaması ve gün boyunca otlaması gereken hayvanlardır. Genel özellikleri itibariyle büyükbaş hayvan olarak kabul edilse de, ter bezlerinin diğer sığırlara göre daha az çalışması sıcak ve kurak iklimlerde yaşamasına engel olur. Sıcak havalarda ter bezlerinin az çalışması sebebiyle terlememek için su birikintisine girmeleri gerekir. Aksi takdirde vücuttan atılmayan ter doğrudan mandanın sütünün lezzetini ve niteliğini azaltır.

         Yurdumuzda belli özelliklere sahip sınırlı bir alanda manda yetiştiriciliği yapıldığı için manda sütü ve diğer manda ürünleri fazla bulunmaz. Kuzeydoğu Anadolu, Karadeniz’in belli  bölgeleri, Trakya gibi yörelerde yetiştirilen mandaların sütü, diğer süt türlerine göre çok daha besleyici ve zengin bir içeriğe sahiptir. Laktoz yani süt şekeri oranı diğer sütlere göre çok daha düşük olduğu için laktoz intoleransı olan kişiler için en uygun süt olarak kabul edilir.

         Yağ oranının diğer sütlere göre iki kat fazla olduğu manda sütü, enerji miktarını artırdığı için bedensel aktivitesi fazla olan kişilere de uygundur. Ancak buna rağmen inek ve koyun sütüne oranla süt yağında bulunan kolesterol miktarı çok daha düşüktür.

         Günde bir bardak manda sütü içilmesi halinde günlük besin ihtiyacının büyük bir kısmı karşılanmış olur. Çocuk ve yaşlılar için besleyici ve zengin içeriği sebebiyle tavsiye edilen manda sütü, özellikle tazeyken ve pastörize edilmeden tüketilmelidir.

         Manda sütü inek ve koyun sütüne göre daha beyaz olur. Çünkü mandalarda karotenin A vitaminine dönüşüm oranı çok daha yüksektir. Bu da sütün kendine has o beyaz rengi almasını sağladığı gibi A vitamini açısından da en zengin süt haline getirir. Diğer sütlere oranla % 58 daha fazla kalsiyum ve %40 daha fazla protein içerir.

 

Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ
EN ÇOK SATANLAR